Northrop Grumman w Polsce

Integracja, modernizacja, bezpieczeństwo Polski.

Poland and US flags sitting on a desk.

Strategiczne położenie Polski na rozdrożu między Europą Wschodnią i Zachodnią wymaga silnego systemu obrony narodowej zapewniającego bezpieczeństwo Państwu i jego obywatelom. Northrop Grumman z dumą podejmuje współpracę z polskim rządem zmierzającą do modernizacji jego zdolności obronnych.

Rozumiemy potrzebę i związane z nią wymagania sił zbrojnych w zakresie systemów i zdolności, które połączą wszystkie rodzaje wojsk i zapewnią interoperacyjność z siłami sojuszniczymi NATO. Jesteśmy na najlepszej drodze, by pomóc w budowaniu suwerennych zdolności obronnych państwa we współpracy z polskimi przedsiębiorstwami, w ramach umów offsetowych i wspierając polską bazę przemysłową.

Z Polską związaliśmy się długoterminowo. Nasza firma i jej pracownicy są gotowi nie tylko wspierać wysiłki państwa polskiego w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego, ale także aby stać się częścią jego życia gospodarczego i społecznego.

Defining Possible - dla Polski

WISŁA

Polski rząd wybrał system IBCS jako kluczowy element swojej strategii modernizacji w programie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu kr. WISŁA. IBCS zapewni rewolucyjne, stanowiące ogromny skok technologiczny zdolności w polskim programie modernizacji obrony powietrznej i przeciwrakietowej, wzmacniając jednoczesnie interoperacyjność z wojskami sojuszniczymi i NATO.

Why Working on WISŁA Matters

two soliders standing near Integrated Battle Command System

Integrated Battle Command System (IBCS)

IBCS łączy środki wykrywania i środki rażenia, które nie zostały specjalnie zaprojektowane do wspólnego działania w jednym systemie dowodzenia i kierowania. Dzięki temu żołnierze otrzymują dane ukazujące całe pole bitwy i mogą.

IBCS
man wearing suit in office

Obrona tego, co najważniejsze

Kierownik operacyjny w firmie Northrop Grumman Polska Maciek Kowalski czuje, że jego dom jest na celowniku.

Więcej

Systemy uzbrojenia

Northrop Grumman od dawna współpracuje z polskimi Wojskami Lądowymi zaopatrując je w automatyczne armaty MK44 oraz MK44 Bushmaster® Chain Gun® zintegrowane z bojowym wozem piechoty KTO Rosomak. Integracja z KTO Rosomak czyni z Polski największego użytkownika o najliczniejszej bazie zainstalowanych armat MK44 Bushmaster na świecie. Polska jest również największym odbiorcą usług posprzedażowych firmy Northrop Grumman. Każdego roku świadczymy usługi serwisowe, realizujemy szkolenia dla użytkowników i dostarczamy części zamienne, aby utrzymać należącą do wojsk lądowych flotę Rosomaków w gotowości bojowej.

military tank with chain gun

MK44 Stretch

Northrop Grumman z dumą wspiera następną generację polskich bojowych wozów piechoty (BWP) dzięki zastosowaniu naszej armaty MK44 Stretch i zestawu zaawansowanej amunicji z technologią "airburst" (Mk310). Integracja MK44 Stretch z BWP Borsuk zapewnia korzyści w zakresie interoperacyjności z siłami USA w Europie oraz elastyczność w wyborze amunicji pomiędzy obecną 30 mm, a zwiększeniem kalibru do naszych pocisków Super Shot 40 mm.

Więcej

M230
Dzięki sprawdzonym w boju wynikom na śmigłowcu szturmowym Apache, M230 Bushmaster®Chain Gun® zapewnia platformom lotniczym skuteczną i niezawodną zdolność rażenia.

M230LF
Przenoszący tę samą siłę ognia do zastosowań naziemnych M230LF Bushmaster®Chain Gun® jest bardziej elastyczną wersją przeznaczoną dla lekkich platform naziemnych.

Amunicja

Northrop Grumman aktualnie wspiera produkcję luf armatnich w Polsce; prowadzi współpracę przemysłową w zakresie amunicji średniego kalibru, zapalników i materiałów miotających.

ammunition flying above ground

120-milimetrowy nabój M1147 AMP (Advanced Multi Purpose) firmy Northrop Grumman to wielozadaniowy pocisk burzący nowej generacji do podstawowego czołgu bojowego (MBT) ABRAMS M1A2. Pocisk ten, gdy zostanie wprowadzony do użytku, zastąpi cztery naboje znajdujące się obecnie na wyposażeniu.

Zdolności powietrzne

military aircraft launching missile

Northrop Grumman, producent efektywnych kosztowo systemów uderzeniowych nowej generacji, oferuje uzbrojenie zdolne przełamywać systemy antydostępowe A2/AD i zapewniać - poprzez eliminację nowoczesnych systemów obrony powietrznej przeciwnika - swobodę manewru w połączonych operacjach wojskowych.

Więcej

Advanced Anti-Radiation Guided Missile Extended Range (AARGM-ER)

Kierowany pocisk przeciwradiolokacyjny o zwiększonym zasięgu.

AARGM-ER to naddźwiękowy, odpalany z powietrza taktyczny system rakietowy i najbardziej zaawansowany system zwalczania obrony przeciwlotniczej i przeciwdziałania najnowocześniejszym zagrożeniom typu ziemia-powietrze.

AARGM ER – karta danych

Advanced Anti-Radiation Guided Missile (AARGM)

Kierowany pocisk przeciwradiolokacyjny

AARGM to przełomowy pocisk rakietowy średniego zasięgu powietrze-ziemia służący do wykrywania, identyfikacji, rażenia i niszczenia obrony przeciwlotniczej wroga.

AARGM – karta danych

military plane above clouds and snow-capped mountains

E-2D

E-2D Advanced Hawkeye, którego początki są nierozerwalnie związane z obroną grupy bojowej lotniskowców przed bombowcami dalekiego zasięgu nad powierzchnią wody, ewoluował w najnowocześniejszą platformę, która stawia czoła zagrożeniom na całym świecie. Często postrzegany jako zasób marynarki wojennej, E-2D jest równie skuteczny na lądzie. Z niszowej platformy obsługiwanej przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych, platforma E-2 przekształciła się w lotniczy system dowodzenia i zarządzania walką, wykorzystywany przez siły powietrzne i marynarki wojenne na całym świecie.

Więcej

fighter jet at rest on dry lake bed during sunset

F-35 Lightning II

The F-35 Lightning II to trudno wykrywalna, naddźwiękowa platforma lotnicza zaprojektowana, aby spełnić wymagania Stanów Zjednoczonych i koalicyjnych sił obronnych na całym świecie w zakresie efektywnego kosztowo samolotu wielozadaniowego następnej generacji. F-35 może współpracować z systemem IBCS i został samolotem Joint Strike Fighter Sił Powietrznych RP (SP RP).

Więcej informacji

Advanced Radars

radar on front of aircraft

SABR (Scalable Agile Beam Radar) APG-83 AESA

SABR APG-83 to stacja radiolokacyjna kierowania ogniem z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) oferowana w procesie modernizacji polskich samolotów F-16. Oparte na 40-letnim doświadczeniu firmy Northrop Grumman w produkcji radarów urządzenie zostało dopasowane do aktualnej konstrukcji, systemu zasilania i chłodzenia F-16, co eliminuje konieczność wprowadzania modyfikacji w maszynach Grupy A.

Więcej o SABR
military helicopter flying low above water

Longbow Fire Control Radar

Radar kierowania ogniem (FCR) APG-78 LONGBOW, opracowany i wprowadzony do wyposażenia śmigłowców AH-64D Apache, jest sprawdzonym w boju narzędziem zwiększającym siłę rażenia. LONGBOW zapewnia załogom maszyn wyjątkową, wykraczającą poza maksymalny zasięg świadomość sytuacyjną, w realizacji różnych ról i zadań.

Więcej

Nawigacja i Łączność

Sperry Marine radar

Radar Sperry Marine

Marynarka Wojenna RP używa ponad stu morskich radarów nawigacyjnych Sperry Marine firmy Northrop Grumman.

inertial navigation system in human hand

LITEF

Northrop Grumman LITEF, dostarcza szereg inercyjnych systemów nawigacyjnych i referencyjnych do zastosowań lotniczych, lądowych i morskich.

Materiały wideo

Wielodomenowa integracja połączonych sił zbrojnych dzięki systemowi IBCS
The Engagement Operations Center (EOC) loaded onto a M1085 Long Wheel Base truck.

Northrop Grumman Realizuje Pierwszą Dostawę Pełnego Zestawu Zintegrowanego System Dowodzenia IBCS dla US Army

two males at press conference chatting

Naszą wizytówką jest IBCS

soldiers setting up military equipment.

Zintegrowany system dowodzenia walką koncernu Northrop Grumman ponownie sprawdza się jako integrator radaru LTAMDS i zestawów Patriot podczas próbnego strzelania.

two males holding a document in front of flags

Wojsko Polskie otrzyma najnowocześniejszy system dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową

Two E-2D Advanced Hawkeye aircrafr inflight

Nie tylko tarcza. Prezes Northrop Grumman: chcemy rozszerzać współpracę z Polską. "Szczególnie amunicja"

Zintegrowany System Dowodzenia Walką firmy Northrop Grumman osiągnął kolejny etap zdolności operacyjnej w polskim programie obrony powietrznej WISŁA

Zintegrowany System Dowodzenia Walką firmy Northrop Grumman osiągnął kolejny etap zdolności operacyjnej w polskim programie obrony powietrznej WISŁA

A U.S. Navy F/A-18 Super Hornet carring a missile inflight

Piąty z kolei udany test kierowanego pocisku przeciw-radiolokacyjnego o zwiększonym zasięgu AARGM-ER firmy Northrop Grumman

Placeholder image for card grids

Northrop Grumman powołuje nowego Dyrektora Generalnego na Polskę

U.S. military load a C-5 aircraft with Northrop Grumman’s Integrated Battle Command System (IBCS) equipment

IBCS osiąga wstępną gotowość operacyjną

back side view of a large military vehicle

Northrop Grumman dostarcza pierwsze kontenerowe Stanowisko Operacji Bojowych IBCS w ramach umowy z Polską

Image of military equipment

Koncern Northrop Grumman i firma Transbit przeprowadzili udaną demonstrację integracji polskich środków łączności radiowej z systemem IBCS

Działania regionalne

women in conference room

WIIS Polska-Program mentoringowy Northrop Grumman

Northrop Grumman sponsoruje program mentoringowy adresowany do poczodzących z polskich uczelni studentek i młodych absolwentek studiów w dziedzinach STEM (nauki ścisłe, technologia, inżynieria i matematyka), które są zainteresowne karierą w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego, obronności i studiów pokojowych.

Female Leaders in Security

Nasi Liderzy

Krzysztof Krystowski jest Dyrektorem Generalnym firmy Northrop Grumman na Polskę.

Na zajmowanym stanowisku odpowiada za realizację strategii rynkowej firmy, plan rozwoju biznesu i relacje z władzami Rzeczpospolitej Polskiej. Przed przystąpieniem do Northrop Grumman, Krzysztof Krystowski pełnił funkcję wiceprezesa European Clusters Alliance, ogólnoeuropejskiej organizacji reprezentującej ponad 150 000 innowacyjnych europejskich przedsiębiorstw. Jest także Prezesem Stowarzyszenia Klastry Polskie oraz Prezesem Śląskiego Klastra Lotniczego. Wcześniej pełnił wysokie funkcje kierownicze w polskim sektorze lotniczym i obronnym, w tym wiceprezesa Leonardo Helicopters na Polskę, prezesa Polskiego Holdingu Obronnego (Grupa Bumar) oraz prezesa Avio Polska.

Zanim wkroczył do przemysłu obronnego, w latach 2003-2005 pełnił funkcję wiceministra w polskim Ministerstwie Gospodarki.

Kontakt

Bridget Slayen (Zapytania mediów)